Contact Us   |   Sign In   |   Register
Community Search
Award: Original Composition Contest Winners
Year Name Chapter Division
2015 Marco Herrera-Rendon  Mu Eta  I. Undergrad - A
  Alex Armstrong
Mu Pi
I. Undergrad - B 
  Laurel Federbush 
Gamma/Ann Arbor
II. Grad/Alum - A
  Rachel Brandwein
Gamma/Minneapolis-St. Paul  III. Former 
2013 Justin Giarrusso Mu Pi I. Undergrad - A
  Rachel Brandwein Gamma/Minneapolis-St. Paul II. Grad/Alum - A
  Russell Nadel Phi Gamma/Washington DC III. Former Winners
2011 Jabez Co  Mu Pi I. Undergrad - B
Petra Anderson Mu Eta I. Undergrad - B
Yoko Nakatani Nu/Boston III. Former Winners
2009  Kathryn Muller Gamma I. Undergrad - B
  Michael Twomey Delta Omega II. Grad/Alum-A
  Jason Buchanan Phi Mu II. Grad/Alum-B
  Aaron Alon Phi Omicron/Houston III. Former Winners
2007 Kevin Clark Phi Gamma I. Undergrad - A
Daniel Byers Phi Mu I. Undergrad - B
Deon Nielsen Price Gamma/Los Angeles II. Grad/Alum-A
Angel Lam Phi Gamma II. Grad/Alum-A
2005 Russell Nadel Phi Gamma I. Undergrad - A
  Laura A. Marrero Phi Omicron I. Undergrad - B
  Aaron Alon Phi Omicron II. Grad/Alum-A
  Aaron Alon Phi Omicron II. Grad/Alum-B
  Nancy Bloomer Deussen Mu Nu/Palo Alto III. Former Winners
2003 Alex Shapiro Phi Nu/Los Angeles II. Grad/Alum-A
Winifred Hyson Alpha Eta/Washington D.C. III. Former Winners
2001 Curtis Van Donkelaar Delta Gamma I. Undergrad - A
  Curtis Van Donkelaar Delta Gamma I. Undergrad - B
  Yoko Nakatani Nu/Boston II. Grad/Alum-A
  Marshall Bialosky Gamma Sigma II. Grad/Alum-B
  HM: Jean Henderson Beta Pi/Lincoln  
  Lisa Rainsong Gamma Phi/Cleveland III. Former Winners
1999 Carolee Curtis Green Epsilon Mu/Salt Lake City II. Grad/Alum-A
Carolee Curtis Green Epsilon Mu/Salt Lake City II. Grad/Alum-B
Nancy Bloomer Deussen Mu Nu/Palo Alto III. Former Winners
1997  David Meindl Mu Psi I. Undergrad - B
  Grigore Nica Gamma Sigma II. Grad/Alum-A
  HM: Paul Aitken Epsilon Kappa  
  HM: Alice Jordan Omega/Des Moines  
  Tie: William Ludtke Alpha Epsilon/Berkeley III. Former Winners
  Tie: Alexandria Pierce Gamma/Riverside  
1995 Alex Beckwith Mu Kappa I. Undergrad
William Ludtke Alpha Epsilon/Berkeley II. Grad/Alum-A
HM: Linda Swedenski Mu Rho II. Grad/Alum-B
Alexandra Pierce Gamma/Riverside III. Former Winners
1993 Dorothy Y. Chang Gamma I. Undergrad
  Victor Labenske Alpha Kappa/San Diego II. Grad/Alum-A
  Lisa Rainsong Gamma Phi II. Grad/Alum-B
  Alexandra Pierce Gamma/Riverside III. Former Winners
1991 Stacy L. Garrop Gamma I. Undergrad
Shirley Moore Beta Tau/Atlanta II. Grad/Alum-A
Beverly Fast Sinclair Alpha Pi/Indianapolis II. Grad/Alum-B
Laura Ricketts Hoffman Alpha Zeta III. Former Winners
1989 Gregory Paul Naeger Beta I. Undergrad
  Laura Ricketts Hoffman Alpha Zeta II. Grad/Alum-A
  Katherine Lasater Freiberger Mu Chi/Dallas II. Grad/Alum-B
  Alexandra Pierce Gamma/Riverside III. Former Winners
1987 Karen Rogers Mu Kappa  I. Undergrad
HM: Howard Aylmer Tau  
Elaine Broad Beta Omega II. Grad/Alum-A
HM: Elisa Kahn Phi Gamma  
HM: Julie Gummert Mu Psi  
Sarah Johnston Reid Alpha Sigma II. Grad/Alum-B
HM: Sally Daley Sigma  
Ruth Shaw Wylie Mu Upsilon III. Former Winners
HM: Elizabeth Gould-Hochman Gamma  
1985 Cindy Egger Mu Psi I. Undergrad-A
  HM: Howard Elmer Tau  
  Marcella Frese Alpha Upsilon I. Undergrad-B
  HM: Matthew Hetz Gamma Sigma  
  HM: Elizabeth Hinkle Beta Kappa  
  Jeffrey Hoover Beta Omega II. Grad/Alum-A
  HM: Alice Ho Gamma Psi  
  Nancy Bloomer Deussen Mu Nu/Palo Alto II. Grad/Alum-B
  HM: Jeffrey Hoover Beta Omega  
  Chan Ka Nin Epsilon Omicron III. Former Winners
  HM: Frances Danforth Gamma/Ann Arbor  
1983 Dave Scholl Mu Gamma I. Undergrad-A
2nd: Julia A. Schmidt Phi Pi  
3rd: Mary Berglund Mu Kappa  
Dave Scholl Mu Gamma I. Undergrad-B
2nd: Mary Berglund Mu Kappa  
Jose I. Alvarez Alpha Tau  
Francis Ka-Nin Chan Epsilon Omicron II. Grad/Alum-A
2nd: Geraldine Schwartz Gamma/Detroit  
Tie: Gregory Gadeholt Alpha Lambda II. Grad/Alum-B
Tie: Winifred Hyson Alpha Beta  
Ruth Shaw Wylie Mu Upsilon III. Former Winners
2nd: Elizabeth Gould Toledo  
Alice Ping Yee Ho Epsilon Omicron  
1981 Alice Ho Ping Yee Epsilon Omicron I. Undergrad-A
  Alice Ho Ping Yee Epsilon Omicron I. Undergrad-B
  Lynn L. Bock Phi Mu/Palo Alto II. Grad/Alum-A
  Robaline Meacham Epsilon Omega/San Francisco II. Grad/Alum-B
  Ruth Shaw Wylie Mu Epsilon III. Former Winners
1979 Jan Karen Peterson Mu Mu I. Undergrad-A
2nd: Kelly D. Nichols Phi Xi  
3rd: Lawrence Tonti Phi Omicron  
Sheri A. Gibson Beta Omega I. Undergrad-B
2nd: Kelly D. Nichols Phi Xi  
3rd: Kathy Pohlman Beta Rho  
Madeline Dl Ignazito Phi Omega II. Grad/Alum-A
2nd: Cynthia Lee Beta Beta  
3rd: Winifred Hyson Alpha Eta/Washington D.C.  
Alexandra Pierce Gamma/Riverside III. Former Winners
1977 Lou Ann Shaw Mu Kappa I. Undergrad-A
  2nd: Deborah Sue Van Ohlen Epsilon Sigma  
  3rd: Kathy Pohlman Beta Rho  
  Tie: Kristina Benitez Beta Xi I. Undergrad-B
  Tie: Deborah Sue Van Ohlen Epsilon Sigma  
  2nd Tie: Mary Jane Anderson Gamma Delta  
  2nd Tie: Lou Ann Shaw Mu Kappa  
  Alexandra Pierce Gamma/Riverside II. Grad/Alum-A
  2nd: Jean Henderson Dodworth Beta Pi/Lincoln  
  3rd: Alice C. Hunnicut    
  HM: Mary Soballe-Nack Alpha Omicron  
  HM: Shad-Culverwell Bailey    
  Carolee Curtright Mu Gamma/Lincoln II. Grad/Alum-B
  HM: Lorraine E. Kimball Phi Nu/San Fernando  
  Marcia Sientz-Whalen Phi Pi/San Diego  
  Ruth Shaw Wylie Mu Epsilon III. Former Winners
  HM: Laurie Catherine Edwards Mu Gamma/Lincoln  
  HM: Elizabeth Gould Toledo  
1975 Laurie C. Edwards Mu Gamma I. Undergrad-A
  2nd: Esther L. Megargel Beta Sigma  
  Laurie C. Edwards Mu Gamma I. Undergrad-B
  2nd: Mary V. Soballe Alpha Omicron  
  3rd: Cynthia Cozette Lee Beta Beta  
  Jan Pfischner McNeil Mu Phi II. Grad/Alum-A
  2nd Tie: Marjorie L. Bouck Alpha Eta/Washington D.C.  
  2nd Tie: Ruth Shaw Wylie Mu Epsilon  
  HM: Frances Adams Danforth Gamma/Ann Arbor  
  Gladys F. Lanscione Nu  
  Carol S. latimer Phi Pi/St. Louis  
  Alexandra Pierce Gamma/Riverside  
  N. Marion Barrett Phi Upsilon/Boston II. Grad/Alum-B
  Alexandra Pierce Gamma/Riverside  
1973 Gail L. Freunsch Alpha Theta I. Undergrad-A
  2nd: Nancy B. Ripsteen Mu Eta  
  3rd: Susan Shreve Phi Kappa  
  Frances Danforth Gamma/Ann Arbor II. Grad/Alum-A
  2nd: Winifred Hyson Alpha Eta/Washington D.C.  
  3rd: Carol S. Latimer Phi Pi/St. Louis  
  HM: Jeanne S. Reeve Denver  
  HM: Williametta Spencer Mu Nu/Fullerton  
  Carol S. Latimer Phi Pi/St. Louis II. Grad/Alum-B
  2nd: Kjellrun K. Hestekin Xi  
  3rd: Beth Black Mu Alpha/Des Moines  
  HM: Marjorie L. Bouck Alpha Eta/Washington D.C.  
  HM: Stefania B. Denbow Phi Beta  
1971 Elizabeth L. Fischer Phi Theta I. Undergrad-A
2nd: Kjellrun K. Hestekia Xi  
3rd: Linda Hurd Beta Beta  
HM: Catherine R. Futtrup Mu Beta  
Tie: Ellen Jane Porter Alpha Alpha/Dayton II. Grad/Alum-A
Tie: Dorothy Foster Phi Epsilon/Fullerton  
2nd: Winifred Hyson Alpha Eta/Washington D.C.  
HM: Sara Bostwick Alpha Eta/Washington D.C.  
Jane Young Phi Omicron/Cleveland Hts. II. Grad/Alum-B
2nd: June Goeth Craycroft Mu Tau/Fresno  
HM: Margaret Joan Herrenkohn Alpha Epsilon  
HM: Winifred Hyson Alpha Eta/Washington D.C.  
1969 N. Marion Barrett Phi Upsilon I. Collegiate
  2nd: Royette Rule Boyd Mu Kappa  
  3rd Tie: Ann Sandifur Phi Lambda  
  3rd Tie: Betty Brooks Beta Gamma  
  Janet Louise P. Mickley Mu Phi II. Grad/Alum-A
  Ellen Jane Porter Alpha Alpha/Dayton Special Merit II.-A
  Dorothy Foster Phi Upsilon/Fullerton  
  Janet Louise P. Mickley Mu Phi II. Grad/Alum-B
  2nd: Beth. Black Mu Alpha/Des Moines  
  3rd: Ellen Jane Porter Alpha Alpha/Dayton  
  HM: Mary Snow McCarty Phi Tau  
1967 Janet Pfischer Mickley Mu Phi I Collegiate
2nd: Trix Kout Phi Mu  
3rd: Marioara Trifan Epsilon Psi  
Shirley Munger Tau II Alumni-A
HM: Barbara Kolb Alpha Beta/New York  
HM: Daria Semegen Mu Upsilon  
Barbara Kolb Alpha Beta/New York II Alumni-B
3rd Tie: Winifred Hyson Alpha Eta/Washington D.C.  
3rd Tie: Ellen Jane Porter Alpha Alpha/Dayton  
3rd Tie: Daria Semegen Mu Upsilon  
HM: Alice Rose Jones Salem  
HM: Alice Jordan Omega/Des Moines  
  Elizabeth Gould Toledo Special Merit II-A
  Blythe Owen Mu Xi  
  Williametta Spencer Mu Nu/Fullerton  
  Blythe Owen Mu Xi Special Merit II-B
  Williametta Spencer Mu Nu/Fullerton  
1965 Sylvia Thelen Nu I. Undergrad-C&D
  Barbara Kolb Alpha Beta II. Grad/Alum-A
  Elizabeth Gould Toledo II. Grad/Alum-C
  HM: Janet Pfischner Mu Phi  
  HM: Sr. Harriet Mary Seattle  
  HM: Elizabeth Gould Toledo  
  Barbara Kolb Alpha Beta

Coeducational professional fraternity for the advancement of music in the community, nation, and world

Membership Software Powered by YourMembership  ::  Legal